Czółenka – stały gość w damskiej szafie

Buty damskie, nazywane czółenkami, można śmiało nazwać najpopularniejszym fasonem kobiecego obuwia. Dobrze wykonane i stworzonej z wysokiej jakości materiałów, zapewniają komfort noszenia, a nawet dodają pewności siebie i poczucia atrakcyjności. Mimo pozornej prostoty tego fasonu, to właśnie czółenka doczekały się w modzie damskiej największej estetycznej różnorodności.

Choć kluczowy jest dla tych butów kształt cholewki, otaczającej całą stopę, ale wyciętej w taki sposób, by możliwe było dość swobodne zakładanie i zdejmowanie butów, wiele zależy od rodzaju jej uformowania oraz tego, na jakim obcasie zostanie podparta. Najbardziej rozpoznawalnym rodzajem czółenek są oparte na cienkich obcasach szpilki, jednak na nich nie kończy się asortyment tego typu obuwia. Obcasy mogą być bowiem wysokie lub niskie, mogą to być równej grubości słupki lub też zwężać się ku dołowi.

Dodatkową ozdobą czółenka może być pasek umieszczony w połowie stopy, odciążający ją nieco od konieczności przytrzymywania buta palcami. Czy czółenka to fason uniwersalny? Klasyczne modele czółenek, utrzymane w stonowanej kolorystyce i oszczędne w zdobieniach, reprezentują przede wszystkim damskie obuwie wizytowe. Buty tego rodzaju są jednak także codziennością dla tych pań, które z racji wykonywanego zawodu są zobowiązane do chodzenia w stylizacjach raczej formalnych.

Nie można jednak kojarzyć czółenek wyłącznie ze swego rodzaju obuwiem służbowym, bardziej ekstrawaganckie fasony to bowiem idealne uzupełnienie stroju na randkę lub wyjście, podczas którego chce się wyglądać kobieco.