Czym są creepersy?

Wyjaśnienie, jakim rodzajem butów są creepersy, może okazać się znacznie łatwiejsze, gdy wyjaśni się że angielskie słowo creep to czasownik tłumaczony jako „zakradać się”. W butach noszących nazwę wywodzącą się od tego słówka można stawiać kroki niewywołujące hałasu – ale to jeszcze zbyt mało, by wyjaśnić specyfikę tych butów.

Obecnie creepersy można by opisać jako rodzaj obuwia sportowego, przypominają bowiem nieco bardziej masywne trampki. Gumowa, dość gruba podeszwa ma bowiem nieco wyraźniej zaznaczony bieżnik, zaś cholewka wykonana jest ze sztywniejszego materiału, niż ma to miejsce w większości lekkich butów sportowych.

Pochodzenie creepersów jest związane z warunkami, na jakie natrafili brytyjscy żołnierze, walczący podczas II wojny światowej w północnej Afryce. Buty tego rodzaju okazały się najpraktyczniejszym rozwiązaniem, jako że skutecznie chroniły stopy przed pustynnymi piaskami i pomagały przemieszczać się w tym niecodziennym terenie.

Gdy creepersy wróciły wraz ze swoimi właścicielami do Europy i na ulice brytyjskich miast, okazały się na tyle intrygujące, że zagrzały miejsce na dłużej wśród trendów odzieżowych. Jako swój znak rozpoznawczy zaanektowała je pierwsza subkultura młodzieżowa, znana jako Teddy Bears.

To właśnie te buty miał też na myśli Elvis Presley, układając w latach 50. jeden ze swoich przebojów.

Obecnie po creepersy może sięgnąć każdy, kto szuka niebagatelnych butów, które uzupełniłyby nieformalną, ale nonszalancko elegancką stylizację. Creepersy uwielbiają tzw.

trendsetterki i blogerki modowe.