Jak dbać o buty?

Obuwie to jeden z ważniejszych elementów naszego stroju. Niezależnie od tego, jaki styl lubimy, świadczą one o naszej klasie. A ponieważ dobre obuwie od złego odróżnia przede wszystkim ich jakość, to warto kupić droższe, ale takie, które będą służyły nam przez lata.

W takim jednak wypadku musimy wiedzieć jak dbać o buty, by nie wyglądały na zniszczone już po pierwszym sezonie użytkowania. Możemy mieć pewność, że dobre, markowe obuwie będzie nam służyło dużo dłużej, trzeba je tylko odpowiednio konserwować. Jakie są podstawowe zasady pielęgnacji butów? Zawsze należy dobierać rodzaj pasty (lub innego środka konserwującego) do typu butów.

Obuwie skórzane należy systematycznie pastować, co sprawi, że buty będą błyszczeć, ale także, że będą one bardziej odporne na zabrudzenia czy wilgoć. Warto też wiedzieć, jak radzić sobie z zarysowaniami na butach. Na mniejsze zarysowania na typowych skórzanych butach wystarczy pasta do butów.

Wypełni je ona i sprawi, że po wypolerowaniu drobna ryska nie będzie wcale widoczna. Natomiast jeśli nowe buty zaczynają farbować od środka, warto je spryskać lakierem do włosów, co powinno całkowicie rozwiązać ten problem. Jak przechowywać buty? Na to, jak długo nasze obuwie będzie wyglądało jak nowe, ma także wpływ to, jak będziemy je przechowywać.

Większość butów wizytowych, szczególnie typu kozaki, czyli z wyższą cholewką, powinno się „wypychać” na czas, gdy ich nie używamy. Dzięki temu obuwie zachowa swój kształt. Powinniśmy tak robić szczególnie wtedy, gdy zmienia się sezon i do danej pary wrócimy dopiero za kilka miesięcy.