Japonki – dalekowschodnia nuta w europejskiej szafie

Pod określeniem japonek kryją się lekkie buty, nawiązujące do obuwia znanego już przez wiele kultur starożytnych, ale między innymi elementu tradycyjnego stroju, noszonego w Japonii. Dla świata mody okazały się bardzo odświeżającą propozycją, która zwiększyła przede wszystkim asortyment butów projektowanych z myślą o najcieplejszej porze roku, czyli lecie.

Specyfika japonek i ich odmienność od klapek znanych Europejczykom, polega przede wszystkim na sposobie ich konstrukcji, dzięki któremu to obuwie doskonale trzyma się stóp. W górnej części podeszwy, w miejscu odpowiadającym temu, gdzie znajduje się wolna przestrzeń między dwoma pierwszymi palcami, znajduje się nieduży słupek.

Do niego przymocowane są dwa raczej wąskie paski, które biegną w dół, ku dwóm odpowiadającym im brzegom podeszwy. Ta innowacyjna w oczach zachodniego świata metoda na stworzenie pewnego rodzaju klapek, pozwala na uzyskanie zaskakująco dobrych efektów.

Japonki trzymają się bowiem znacznie lepiej nogi, niż zwykłe klapki. Praktyczność to jednak nie jedyna zaleta japonek.

Odmienne od tradycyjnego uformowanie butów podobnych do znanych w Europie sandałów i klapek otworzyło projektantom i producentom szerokie pole do estetycznego popisu. W wakacyjnej ofercie sklepów i marek obuwniczych japonki zajmują równorzędne miejsce, co bardziej konserwatywne modele.

Trudno jednak ukryć, że ich specyfika i konotacje z egzotyczną kulturą czynią z nich dodatek, który może nadać specyficznego charakteru każdej letniej stylizacji.