Kalosze – buty do zadań specjalnych

Wilgoć i błoto to niejako naturalni wrogowie każdych butów, zwłaszcza tych wykonanych z dość delikatnych materiałów. Jednak niewiele tworzyw wyjdzie zwycięsko z konfrontacji z trudnymi warunkami, dlatego na specyficzne okazje, podczas których nie trzeba obawiać się o walory prezencji, warto mieć do dyspozycji kalosze. Kalosze to specyficzne obuwie, które wyewoluowało z pomysłu, by podczas niekorzystnej pogody lub przemierzania wyjątkowo trudnych, błotnistych obszarów, korzystać ze specjalnych, gumowych ochraniaczy.

Tego rodzaju rozwiązanie, umożliwiające szybki powrót do bardziej eleganckich butów, bywa jeszcze stosowane. Docelowy model kalosza obejmuje gumową cholewkę, zakrywająca pewną część łydki, osadzoną na płaskiej podeszwie. Znajdą zastosowanie głównie w cieplejszych porach roku, a nosić można je od wczesnej wiosny do późnej jesieni.

Choć pozornie nie mają wysokich walorów estetycznych, kalosze doczekały się wzmożonego zainteresowania projektantów, którzy dostrzegli w nich interesujący potencjał, ale też trendetterek i blogerek modowych. To oczywiście rodzaj obuwia codziennego i przede wszystkim praktycznego, ale zaczęło współtworzyć styl charakterystyczny dla mody ulicy. Styliści łączą je w przekorne, ale zaskakująco udane pary z takimi ubraniami, jak na przykład damskie sukienki czy spódnice.

Choć w zakresie fasonu niewiele innowacji można w ich temacie zaproponować, nowoczesne kalosze przybierają rozmaite wersje kolorystyczne, przez co skutecznie ubarwiają szare, deszczowe dni.