Kierpce – zaskakująco wytrzymałe, proste buty

W branży modowej nikogo nie powinny dziwić inspiracje etnicznymi ciekawostkami, wpisanymi w specyfikę kulturową poszczególnych społeczeństw. Kierpce, są na pewno jednym z bardziej intrygujących rodzajów butów.

To tradycyjne skórzane obuwie, wykonywane ręcznie przez mieszkańców gór karpackich i rejonu Bałkanów, chętnie noszone przez ludność tych obszarów także obecnie. W Polsce kierpce są kojarzone przede wszystkim z tradycyjnym strojem górali mieszkających na Podhalu.

Góralskie kierpce to raczej lekkie buty, tworzone najczęściej z wyprawionej skóry bydlęcej. Płat skórzanego materiału przymierza się bezpośrednio do stopy, po czym unosi się jego brzegi do góry, modelując miękką i przylegającą do stopy cholewkę.

Nadanie jej odpowiedniego kształtu to kwestia umiejętnego przeszycia górnej krawędzi wymodelowanej skóry. Do tej czynności wykorzystuje się odpowiednio długie rzemienie, których końce zawija się później na łydkach.

Można chyba powiedzieć, że w pewnym sensie kierpce przypominają miękkie baletki. Ile w nich potencjału? Trudno przeoczyć fakt, że kierpce wykazują kilka wspólnych cech z amerykańskimi mokasynami.

Podobnie jak one, kierpce powstają z jednego kawałka skóry, Trudno stwierdzić, czy czeka je jeszcze tak interesująca ewolucja, ale nie można odmówić im uroku i intrygującego charakteru, a przede wszystkim ważnego miejsca w europejskiej kulturze. Warto niewątpliwie czekać na to, że staną się wartościową inspiracją dla nowoczesnych trendów w modzie i tym samym nie ulegną zapomnieniu.