Klapki – klasyczny i wszechstronny fason

Klapki to jednocześnie najprostszy fason obuwia i jego najbardziej uniwersalny model, wykorzystywany do projektowania butów o rozmaitym charakterze i przeznaczeniu. Nie można odmówić im przede wszystkim praktyczności, zaś o walorach estetycznych, jakościowych i dekoracyjnych szczegółach, decyduje każdorazowo dany producent i stylistyka obuwia.

Fason klapek jest prawdopodobnie najczęściej powielany przez obuwie domowe. Miękkie kapcie mają zazwyczaj tę cechę, że można je szybko wsunąć na stopy i równie szybko zdjąć.

Ciepła i stosunkowo bezpieczna przestrzeń domu nie wymaga bowiem bardziej zabudowanego obuwia, a jedynie delikatnej osłony dla stóp. Takie przeznaczenie klapek wiąże się zresztą z pochodzeniem butów zwanych kapciami, jako że ich prymitywne modele służyły właśnie poruszaniu się w obrębie domostwa.

W porach dobrej pogody umożliwiały poruszanie się także na zewnątrz. Praktyczność i lekkość klapek jest również powodem, dla którego stanowią one znakomitą część obuwia letniego, przeznaczonego na sezon upałów.

Wspólną cechą klapek jest fakt, że nie mają usztywnienia od strony pięt, za cholewkę służy mniej lub bardziej zabudowany przód, pozwalający utrzymać buty na stopach. Oczywiście fasony przeznaczone do używania w charakterze letnich butów wyjściowych są zrobione z mocniejszych tworzyw, a ich zdobienia są kwestią kluczową, by nadającą obuwiu dany charakter.

Jednak mimo estetycznej dowolności i rozmaitości, klapki nie są odpowiednie w przypadku formalnych stylizacji i uroczystych okazji.