Kozaki – najpopularniejsze buty na zimę

Kozaki są niezwykle popularnym obuwiem w sezonie jesiennym i zimowym. Ze względu na wysoką cholewkę, czyli górną część buta. Może ona sięgać do połowy łydki, do kolan, a czasem nawet do uda. Wszystko zależy od typu kozaka i tego, z jakiego materiału jest wykonany.

Kozaki są niewątpliwie obuwiem praktycznym zimą. Wysoka cholewka chroni bowiem nogi nie tylko przed zimnem, ale także przed zabrudzeniem. Kozaki maja tę zaletę, że to buty dość praktyczne: doskonale sprawdzą się jako dodatek do spodni, jak i do spódnicy. Można je nosić zarówno ukryte pod spodniami, jak i wyeksponowane.

Cholewka może być stonowana – i ta jest bardziej uniwersalna, ale także ozdobna. Na przykład ostatnimi czasy pojawiły się na rynku kozaki z koronkowymi cholewkami, które można wyeksponować wybierając rajstopy o kontrastowym kolorze. Nie będą one pasowały do każdego stroju, ale bez wątpienia stanowią ozdobę samą w sobie. Kozaki na platformie to hit sezonu! W najnowszym sezonie najmodniejsze są kozaki z platformami.

Nie bez znaczenia jest ich materiał. Najciekawsze okazują się kozaki jednokolorowe, lakierowane. Taki styl przypomina subkulturę rave z lat osiemdziesiątych, związanych z muzyką techno i house, a także japońskie tradycyjne obuwie o nazwie geta. Podobnie jak dzisiejsze kozaki na platformie, geta są butami na podwyższeniu, co kiedyś miało chronić nogi przed zmoczeniem.

Dziś platforma nie stanowi już elementu praktycznego, a jedynie estetyczny. Dlatego obok platform modne w tym sezonie są także buty na grubych podeszwach i obcasach.