Mokasyny w Twojej szafie

Mokasyny to obuwie wyjątkowe o niezwykłej historii. W przeciwieństwie bowiem do większość krojów obuwia nie są dziełem znanego projektanta, a zaadoptowaniem do ogólnoświatowej mody butów wzorowanych na indiańskim pierwowzorze. W tej kategorii wyróżnia się buty typu „loafers” oraz „mocassins”.

Te pierwsze charakteryzuje wykonanie cholewki i podeszwy (koniecznie z obcasem) z innych rodzajów skóry. Natomiast klasyczne mocassins są pozbawione obcasów i podobnie jak ich indiańskie pierwowzory, wykonane są w całości z jednego typu skóry. Mokasyny w wielu modelach mają jedną cechę wspólną: zewnętrzny szew w kształcie litery „U”.

Jak nosić mokasyny? Co jakiś czas wraca moda na mokasyny i wtedy pojawia się problem: do czego je założyć? Czy można w mokasynach nosić widoczne skarpetki i czy wypada założyć je do spódnicy? To, do jakiego stroju je zakładamy, zależy niemal wyłącznie od ich modelu i kolorystyki. Współczesna moda jest wymagająca, ponieważ nie przynosi gotowych rozwiązań, należy raczej eksperymentować w oparciu o pewne fundamentalne zasady. Jedną z nich jest noszenie mokasynów bez skarpet, poza wyjątkowymi modelami, które stworzone są na chłodniejszą porę.

Należy kierować się tu zwykłym rozsądkiem. Wiele osób decydując się na mokasyny ma spory problem z doborem do nich odpowiedniego stroju i okazji. Nie są to buty, które pasują zawsze i wszędzie.

Podstawową zasadą jest zakładanie ich głównie w sezonie wiosenno-letnim, ewentualnie jesienią. Mokasyny są lekkie i wygodne i sprawdzą się przy takich właśnie kreacjach.